Započela je korizma, četrdesetodnevno razdoblje koje pred kršćane stavlja poseban izazov – potiče ih da se u zajedništvu s drugim vjernicima priprave za slavlje spomena vlastitog krštenja u vazmenoj noći, postom, molitvom i djelima ljubavi.

Večeras smo u crkvi Majke Božje Vinagorske imali obred pepeljenja, kao znak ulaska u korizmenu pripravu za Uskrs.

Pepeo označava ozbiljnost i pokoru te nadu u uskrsnuće, a dobiva se od spaljenih grančica prošlogodišnje Cvjetnice. Posipanje pepela na Čistu srijedu svojevrsni je podsjetnik na Kristovu patnju i odraz vjernikove spremnosti na sudjelovanje u djeliću te patnje, što će iskazati svojim odricanjima i drugim oblicima pobožnosti tijekom korizme, kao što su križni put, žalosna otajstva krunice, krunica božanskog milosrđa, molitva predanja pred križem te pokajnički psalmi.

Posipanje pepela u kršćanskoj tradiciji označava i pokoru i spremnost na novi život, a upravo nas na to podsjećaju riječi: “Obratite se i vjerujte Evanđelju”, dok nas formula starijih obrednika (“Sjeti se, čovječe…”) podsjeća na našu smrtnost i prolaznost, kao i na potrebu da se u punoj poniznosti podložimo Bogu, svome Stvoritelju.

Korizma obuhvaća šest nedjelja, a u tradiciji hrvatskog naroda, svaka od njih ima i neko ime, pa se tako prva nedjelja naziva Čista, jer dolazi odmah iza Čiste srijede, druga nedjelja je Pačista, jer je još čišća od one prethodne, treća je Bezimena, jer joj se nije davalo ime iz poštovanja prema muci Isusovoj, četvrta je Sredoposna, jer se nalazi na polovici korizmenog posta, peta je Gluha, jer bi se te nedjelje pjevalo bez pratnje orgulja, pokrivale bi se slike i kipovi u crkvi, zastirali bi se križevi, kako bi crkva izgledala što jednostavnije ususret danima koji dolaze: danima muke, smrti i uskrsnuća Gopodnjega, a posljednja korizmena nedjelja je Cvjetna nedjelja ili Cvjetnica, koju obilježava čitanje ili pjevanje Muke Gospodnje, a naziv je dobila zbog procesije s grančicama, u spomen na Isusov ulazak u Jeruzalem.