U utorak, 17. ožujka, u župnoj crkvi na Vinagori od 12 do 24 sata čitat će se Sveto pismo. U čitanju mogu sudjelovati SVI, bez obzira na životnu dob. Prijavite se za čitanje kako bismo mogli složiti raspored. Svi oni koji ne mogu čitati, dobrodošli su u bilo koje doba doći i slušati Riječ Božju.

Inicijatori čitanja Biblije u zagorskim župama su molitelji krunice Župe svete Ane, Lobor. Potaknuti i vođeni Duhom Svetim, prošle se korizme Riječ Božja pročitala naglas po našim župnim zajednicama. Čitalo se 10 dana, a u tom se razdoblju pročitalo Sveto Pismo u cijelosti, dok je u aktivnom čitanju sudjelovalo 10 župa. S obzirom na to da je porasla zainteresiranost i ostalih župnih zajednica, na međusobni poticaj jedni drugih, ovog su puta došli na ideju da se čitanje Svetog pisma proširi na cijelu korizmu.

S čitanjem se započelo 26. veljače na Čistu srijedu – Pepelnicu točno u podne, a privest će se kraju 4. travnja u ponoć, dakle, uoči Cvjetnice. Svaka župna zajednica sudjeluje u 12-satnom čitanju Svetog pisma, dakle, od podneva do ponoći, stoga je potrebno 24-ero ljudi koji bi sudjelovali u čitanju Riječi Božje naglas u jednoj župnoj zajednici i župnoj crkvi.

Zadatak svake osobe, koja se dobrovoljno javi, jest čitanje Svetog pisma pola sata, odnosno 30-ak minuta naglas. Također, svaka osoba koja čita naglas, ima najmanje dva slušača, odnosno, najmanje dvoje ljudi koji je slušaju. Dakle, tijekom tih 12 sati čitanja Svetog pisma naglas, u svakom trenutku u crkvi moraju biti prisutne najmanje tri osobe – jedna osoba koja čita i dvije koje slušaju čitača.

U čitanju Svetog pisma, mogu i pozivaju se, sudjelovati SVI, bez obzira na životnu dob i starost. Isto tako, oni koji ne žele sudjelovati u aktivnom čitanju, pozivaju se da dođu poslušati Riječ Božju u nekom od termina u 12-satnom vremenskom razdoblju.

Čitanje se prekida u vrijeme liturgijskog slavljenja svete mise i za vrijeme pobožnosti križnog puta kroz tjedan, dok se u nedjelju čitanje izostavlja u potpunosti. Ondje gdje čitači jedne župne zajednice u ponoć prestanu s čitanjem, tamo sljedećeg dana u 12 sati, pojedina župna zajednica, nastavlja dalje redovno svoje čitanje. Oni čitači koji stignu do posljednjih redaka Knjige Otkrivenja, ponovno se vraćaju na početak i započinju s novim, ponovnim čitanjem od samog početka, odnosno, od Knjige Postanka te tako dok se Biblija ne pročita u cijelosti nekoliko puta zaredom za vrijeme korizme po našim župnim zajednicama.

Pozivamo jedni druge na hrabrost, na ustrajnost te na međusobni poticaj za čitanje i slušanje Riječi Božje, u nadi da će ona odjeknuti u nama i da će nas, aktivnim čitanjem i slušanjem, zahvatiti Duh Božje Ljubavi i promijeniti sve ono manje dobro u svima nama.

Čitanje Svetog Pisma naglas prožeto je našim zajedničkim nakanama za sve župne zajednice koje će sudjelovati u ovoj aktivnosti, a također – svaka župna zajednica, kao i svaki čitač, slobodan je dodati i svoje osobne nakane, molitve, prošnje i zahvale Gospodinu.

ZAJEDNIČKE NAKANE SU:

  • ZA SVE POKOJNE, SADAŠNJE, BIVŠE I SVE BUDUĆE SVEĆENIKE U NAŠIM ŽUPNIM ZAJEDNICAMA
  • ZA OBRAĆENJE I DUHOVNO BUĐENJE U NAŠIM ŽUPNIM ZAJEDNICAMA
  • ZA DUHOVNI, PASTORALNI I MATERIJALNI NAPREDAK U NAŠIM ŽUPNIM ZAJEDNICAMA
  • DA U NAŠIM ŽUPNIM ZAJEDNICAMA NA SVIJET DOĐU I PORODE SE SVA ZAČETA DJECA
  • DA U NAŠIM ŽUPNIM ZAJEDNICAMA LJUDI NE UMIRU BEZ SAKRAMENATA
  • DA NAŠI MLADI OSTAJU U CRKVI (da dolaze na svete mise, aktiviraju se u župi) I NAKON PRIMLJENOG SAKRAMENTA SVETE POTVRDE
  • DA MLADI ŽIVE PREDBRAČNU ČISTOĆU I NJEGUJU SVETOST BRAKA