U utorak, 12. rujna, svečano smo proslavili 304. obljetnicu posvete naše crkve Majke Božje Vinagorske, koju je 1713. godine kao kapelu desinićke župe posvetio senjski biskup Adam Benedikt Rattkay, potomak velikotaborskih Rattkayja. Toga se dana ujedno slavi i blagdan Imena Marijina, koji se spominje 1513. godine kao mjesni blagdan u španjolskoj biskupiji Cuenca, a potom se proširio na cijelu Španjolsku i Napuljsko kraljevstvo. Papa Inocent XI. proširuje ga na cijelu Crkvu i to kao “dan pobjede”, na spomendan velike pobjede kršćanske vojske nad Turcima kod Beča 1683. godine.
Svečano misno slavlje predvodio je pregradski župnik, vlč. Ivan Mikec, koji je u svojoj propovijedi potaknuo župljane da zahvaljuju Bogu što na svome bregu imaju veličanstveni hram, u koji već tri stoljeća naraštaji Vinagorčana, kao i brojni hodočasnici, dolaze kako bi pronašli utjehu, zahvalili Bogu na milosti, molili oproštenje za grijehe, ali i kako bi primili svete sakramente.
Na kraju svete mise zazvali smo Duha Svetoga za novu školsku godinu.
Uz vlč. Mikeca i domaćeg župnika, vlč. Gerecija, svečano misno slavlje uveličali su i vlč. Franc Strašek, župnik Župe sv. Eme iz slovenskog Podčetrka, vlč. Franjo Mezak, župnik iz Desinića i vlč. Josip Firšt, župnik iz Taborskog.
Po završetku svete mise, vjernici su tradicionalno obišli oltar Majke Božje Vinagorske.