U utorak, 14. veljače, u crkvi Majke Božje Vinagorske proslavili smo tradicionalno valentinovsko proštenje. Uz vinagorskog, na svetoj misi sudjelovali su i desinićki župnik, vlč. Franjo Mezak, i pregradski župnik, vlč. Ivan Mikec, koji je predvodio misno slavlje. U svojoj propovijedi, vlč. Mikec govorio je o ljubavi, ljubavi prema Bogu, koja je mučenike poput sv. Valentina stajala života, ali ih je i odvela putem svetosti.

– Sveti Valentin nije se bojao pred carem posvjedočiti vjeru u Isusa Krista. Nije se bojao priznati vjeru u čovjeka koji je umro i uskrsnuo za naše spasenje. Bio je spreman na mučeničku smrt, što se i dogodilo, i zauvijek svoj život zapečatio mučeničkom smrću, da posvjedoči svojim suvremenicima, što to znači za Krista živjeti, za Krista trpjeti, i za Krista umrijeti. Možda se neki kršćanin, da bi spasio svoj život, poklonio pred poganskim božanstvima, ali sv. Valentin znao je da ga ništa ne može rastaviti od ljubavi Kristove, kako lijepo nabraja sv. Pavao. Što će nas rastaviti od ljubavi Kristove? Progonstva? Ratovi? Glad i siromaštvo?  Sve nas je to ojačalo, kao i brojne kršćane, baš kao i sv. Valentina – istaknuo je vlč. Mikec.