Ovogodišnja nedjelja zahvalnica – „zafaljenka“ na Vinagori bila je u znaku misija, pa je svečano misno slavlje predvodio vlč. Antun Štefan, nacionalni ravnatelj Papinskih misijskih djela u RH. Već tradicionalno, brojni župljani domaće, i susjednih župa, popeli su se posljednje nedjelje u mjesecu listopadu na vinagorski breg, kako bi pred čudotvornim kipom Majke Božje Vinagorske u zajedništvu izrekli zahvalu Bogu za obilat rod, bogatstvo jesenskih plodova, ali i sva duhovna dobročinstva kojima su obdareni u ovoj godini.

A tko bi na bolji način mogao okupljenim vjernicima govoriti o zahvalnosti i Božjim dobročinstvima u svakodnevnom životu, od čovjeka koji je svoj život posvetio naviještanju Božje Riječi u onim najsiromašnijim krajevima, gdje nisu prodrli zapadnjački konzumerizam i materijalizam, gdje se još uvijek cijeni kora kruha i kap vode i gdje se ubiru najdragocjeniji duhovni plodovi.

– Kada sam kao mladi svećenik, mladomisnik, došao u Afriku, nisam znao jezik, nisam poznavao klimu niti bilo što drugo. Bio sam jadnik manji od makovog zrna. I mislio sam si: „Što ja radim ovdje?“ Ali Isus je bio jači od mene, i moj poziv da idem u misije „tamo gdje palme cvatu“. I u svemu što sam ondje doživio, mogu reći, najjači sam bio onda kad sam bio na koljenima. Pred Bogom, kada sam bio sam, oko mene Afrika i nitko sličan meni, molio sam Boga na koljenima, zahvaljivao Mu za snagu, prikazujući mu sve svoje brige i sve je uvijek išlo. (….) I kad mi je bilo teško, nije mi bilo žao jer sam znao da želim dati sve za Isusa. Tako govore naši misionari, a tako su govorile i vaše sestre misionarke koje su iz Vinagore krenule u Južnu Ameriku. (…) Dok gledate danas svoju crkvu, djelo vaših pradjedova, čuvajte tu svetinju, budite poput svojih pradjedova, hrabri ljudi koji se ne predaju malodušnosti, koji se ne predaju pred problemima, koji su spremni na velike žrtve… Ako je Isus na križu mogao, ako on smatra da je to bilo isplativo, umrijeti na križu za tebe, onda znaj da i ti imaš vrijednost i snagu u sebi da se možeš nositi sa svojim problemima. (…) Što ćemo mi ljudi na ovom svijetu dati Bogu? Jedinu stvar koju Bog nema – svoje grijehe. Ali Isus može. On će ih nositi za tebe. On je to učinio jednom, i uvijek će učiniti, da ti dokaže da mu nisi bilo tko, da si mu vrijedan. I zato kaže: Ne boj se svojih grijeha, došao sam ti oprostiti – rekao je vlč. Antun.

Na početku misnog slavlja prigodni igrokaz izveli su učenici 4. razreda Područne škole Sopot. Pjevanje su predvodili mladi, pod vodstvom orguljašice Melite Hubej. Na kraju svete mise, uz pjevanje marijanskih pjesama, vjernici su obišli oltar Majke Božje Vinagorske. Prije i poslije svete mise ispred crkve svirala je Vinagorska limena glazba, a zafaljenku na Vinagori svojim su pucnjevima otvorili članovi Kuburaškog društva „Vinagorska kubura“.

Hvala svima koji su se uključili u organizaciju i realizaciju, osobito onima koji su donijeli i aranžirali crkvu u duhu zahvale Bogu za plodove zemlje.