zahvalnica 1U nedjelju, 25. listopada, na Vinagori je svečano proslavljena nedjelja zahvalnica, koja među vjernicima označava vrlo važan dan izricanja zahvale Gospodinu za sva ovozemaljska i duhovna dobra kojima ih je obdario tijekom protekle godine. Vinagorski breg ugrijan toplim jesenskim suncem toga su dana pohodili brojni vjernici župe Vinagora te susjednih mjesta i župa. Prije početka misnog slavlja blagoslovljene su liturgijske knjige koje je vinagorskoj Župi Pohoda BDM darovao mons. Zlatko Koren, rektor Nacionalnog svetišta Majke Božje Bistričke. Po završetku blagoslova, vinagorska djeca pročitala su tekstove o kruhu, podsjetivši pritom okupljene na nužnost svakodnevnog zahvaljivanja za taj neprocjenjivi Božji dar. Svečano misno slavlje predvodio je mons. Ferdinand Vražić, podrijetlom iz vinagorskog kraja (podno Žolekovog brega), a danas duhovni pomoćnik u župi Predvetog Srca Isusova u Karlovcu. U dojmljivoj propovijedi osvrnuo se na brojna dobra koja nas okružuju u svakodnevnom životu i koja bi u nama trebala izazvati poriv da svakodnevno zahvaljujemo Bogu na Njegovoj neizmjernoj ljubavi. Nedjelje zahvalnice već se tradicionalno u našem narodu slave u jesen, kada osjećamo još jaču potrebu za zahvaljivanjem, promatrajući mnoštvo plodova kojima zemlja nagrađuje naš mukotrpni trud i rad tijekom cijele godine. Međutim, duša se ne hrani ovozemaljskim plodovima, nego duhovnom hranom, koju dobivamo sazahvalnica 2mo u Božjoj riječi i življenju u skladu s Njegovim zapovijedima. Stoga je najveći i najvažniji dar, istaknuo je mons. Vražić, na kojemu čovjek mora biti zahvalan ne samo jednom godišnje, ne samo nedjeljom u crkvi, nego svakodnevno, dar vjere. Dar vjere primio je hrvatski narod već u 7. stoljeću i od tih davnih vremena sve do danas vjera je snaga koja je pobijeđivala čak i u razdoblju ratova, krvoprolića, patnje i stradanja nevinih. Mons. Vražić u svojoj se propovijedi prisjetio blaženog Alojzija Stepinca, jednog od najvećih uzora vjere u Hrvata, čovjeka koji je svoju vjeru svjedočio i pod cijenu vlastitog života, a jednom je prilikom rekao kako čak i kada mu uzmu sve, ostaju mu dvije ruke koje će sklopiti na molitvu i tada će i dalje biti najjači. Monsinjor je pozvao vjernike da u svome svakodnevnom životu, u kući, na radnom mjestu i tijekom donošenja životnih odluka nikada ne zaborave svjedočiti svoju vjeru i pouzdati se u Božju ljubav i zaštitu. Uz predvoditelja misnozahvalnica 4g slavlja i župnika na vinagorsku zahvalnicu došli su i mons. Ivan Špiljar, vlč. Franjo Mezak, vlč. Ivan Čuček i vlč. Stjepan Bakran.
Na zahvalnicu odazvao se i gradonačelnik Grada Pregrade, gospodin Marko Vešligaj, a po završetku svete mise, na terasi samostana održano je druženje za sve okupljene.

Jelena Jazbec