DSC_0909Vinagorska župa Pohoda Blažene Djevice Marije svečano je proslavila svoje župno proštenje, tradicionalno, prve nedjelje u srpnju. Proslava je započela već u subotu, 2. srpnja, pucanjem članova udruge “Vinagorska kubura“ i pobožnošću svete krunice, nakon koje je uslijedila sveta misa koju je predvodio pregradski župnik, vlč. Ivan Mikec.     Usvojoj propovijedi, vlč. Mikec je progovorio o važnosti svetišta u životu svakog vjernika i hodočasnika. Podsjetio je župljane na slavnu povijest prošteništa Majke Božje Vinagorske, u koje su svojevremeno hodočastili brojni hodočasnici iz svih krajeva Hrvatske i Slovenije. Potaknuo je župljane da ustraju, unatoč iseljavanju i smanjenju broja stanovnika, na vraćanju starog sjaja svome svetištu, koje ostaje u vječnom sjećanju svakoga tko se barem jednom uspne na lijepi vinagorski breg. Po završetku mise, u procesiji sa svijećama, vjernici su ispratili tron Majke Božje Vinagorske u obližnju kapelicu sv. Barbare, gdje je dočekao sljedeće jutro.

DSC_0958  DSC_0975

            U nedjelju, 3. rujna, proštenje ja započelo procesijom od kapelice sv. Barbare, odakle je tron ponovno prenesen u crkvu. Procesiju su uveličale marijanske pjesme i zvuci Vinagorske limene glazbe. Svečano misno slavlje predvodio je vlč. Vladislav Mandura, dekan Karlovačkog vojnog dekanata. U svojoj propovijedi, osvrnuo se lik Majke Božje,  koja svojim krjeposnim životom prenosi važnu poruku o majčinstvu, koje u suvremenom svijetu doživljava preobrazbu i odmiče se od Božjeg plana za čovjeka. Po završetku mise, brojni vjernici iz vinagorske, ali i susjednih župa, prošli su oko oltara.

DSC_1060 DSC_1064 DSC_1067